Czytając "Wprowadzenie do filozofii" Arno Anzenbachera (wstęp)

Wprowadzenie do filozofii Arno Anzenbachera jest nie tylko jasne i nowoczesne — uwzględniające najnowsze wyniki badań i stanowiska filozoficzne — ale również poznawczo interesujące, ukazujące myśl filozoficzną w jej ruchu i twórczym niepokoju.

— Ks. Józef Tischner, z Przedmowy do wydania polskiego (1987)

Zachęcony powyższym fragmentem, a chcąc uzupełnić coraz to bardziej doskwierające mi braki w znajomości filozofii zachodniej, właśnie zacząłem czytać Wprowadzenie do filozofii autorstwa prof. dr Arno Anzenbachera. Celem maksymalizacji pożytku z tej lektury, równolegle chcę rozpocząć cykl wpisów, które będą: zwartym podsumowaniem przeczytanych rozdziałów, rozwinięciem co ciekawszych myśli, ewentualnie wraz cytowaniem fragmentów szczególnie cennych.

Po co w ogóle zajmować się filozofią? Po co poświęcać czas na studiowanie myśli dawnych filozofów? Czy nie lepiej pójść napić się piwa w barze? Czy filozofia jest komuś do czegoś tak naprawdę potrzebna? Może to tylko forma rozrywki lub zajęcie dla znudzonych intelektualistów i oderwanych od prawdziwego życia naukowców? (czymkolwiek owo “prawdziwe życie” jest).

Na te i wiele innych pytań, które prędzej czy później się pojawią, filozofia próbuje odpowiadać. Spróbuję również ja, wspierając się lekturą przeczytanych rozdziałów Wprowadzenia… .

Aktualizacja:

(przy okazji polecam całą serię pasków komiksowych o Robercie Filozofie)

«2013-07-24 17:44» «permlink» W kategoriach: , .

Komentarze [0]

Dodaj komentarz

Pomoc Textile

---
\/