Wątpiący Tomasz

— Caravaggio, Niedowierzanie Świętego Tomasza

Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz [domu] i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż [ją] do mego boku… »

— J 20, 24-27a

» Czytaj dalej…

Komentarze «2015-04-12 11:18» «permlink» W kategoriach: , .

Czytając "Wprowadzenie do filozofii" Arno Anzenbachera (wstęp)

Wprowadzenie do filozofii Arno Anzenbachera jest nie tylko jasne i nowoczesne — uwzględniające najnowsze wyniki badań i stanowiska filozoficzne — ale również poznawczo interesujące, ukazujące myśl filozoficzną w jej ruchu i twórczym niepokoju.

— Ks. Józef Tischner, z Przedmowy do wydania polskiego (1987)

Zachęcony powyższym fragmentem, a chcąc uzupełnić coraz to bardziej doskwierające mi braki w znajomości filozofii zachodniej, właśnie zacząłem czytać Wprowadzenie do filozofii autorstwa prof. dr Arno Anzenbachera. Celem maksymalizacji pożytku z tej lektury, równolegle chcę rozpocząć cykl wpisów, które będą: zwartym podsumowaniem przeczytanych rozdziałów, rozwinięciem co ciekawszych myśli, ewentualnie wraz cytowaniem fragmentów szczególnie cennych.

Po co w ogóle zajmować się filozofią? Po co poświęcać czas na studiowanie myśli dawnych filozofów? Czy nie lepiej pójść napić się piwa w barze? Czy filozofia jest komuś do czegoś tak naprawdę potrzebna? Może to tylko forma rozrywki lub zajęcie dla znudzonych intelektualistów i oderwanych od prawdziwego życia naukowców? (czymkolwiek owo “prawdziwe życie” jest).

Na te i wiele innych pytań, które prędzej czy później się pojawią, filozofia próbuje odpowiadać. Spróbuję również ja, wspierając się lekturą przeczytanych rozdziałów Wprowadzenia… .

» Czytaj dalej…

Komentarze «2013-07-24 17:44» «permlink» W kategoriach: , .

Wigilia według Josifa Brodskiego

Josif Brodski miał w zwyczaju pisywać wiersze specjalnie na Wigilię Narodzenia Pańskiego. Przez wiele lat z rzędu 24 grudnia powstawał nowy wiersz – 21 z nich zostało przetłumaczonych na język polski i wydanych w zbiorze Wiersze bożonarodzeniowe parę lat temu.

Nie miałem niestety okazji przeczytać ich wszystkich, a w zasadzie przeczytałem jeden (znajdujący się w innym zbiorze). Z pewnych powodów jest on dla mnie wyjątkowy, kiedyś nawet znałem go na pamięć. Brodski bardzo umiejętnie oddał nastrój tego wyjątkowego dnia w roku, jednocześnie próbując ująć w nim tajemnicę Bożego Narodzenia…

» Czytaj dalej…

Komentarze «2010-12-24 22:14» «permlink» W kategoriach: , .

Mimochodem

                      *
               *             *

 Módl się śród drzew
      Za zdeptany wrzos —
 Za przelaną krew,
      Za zburzony los!

 I za śmierć od kul —
      I od byle rdzy!
 I za cudzy ból —
      I za własne łzy!

— Bolesław Leśmian, ze zbioru Napój cienisty

Piękny, krótki i bardzo wyrazisty wiersz. Nabiera szczególnego wydźwięku na drogach Beskidu Niskiego, gdzie obie wojny światowe odcisnęły swoje krwawe piętno i których ślady można znaleźć tam do dnia dzisiejszego.

» Czytaj dalej…

Komentarze «2010-10-01 22:55» «permlink» W kategoriach: , .

Genesis

Skrzyp, pióro, mój kosturze, skrzyp, prowadź mnie po świecie.
Koła naszej epoki, buksując w złożach śmieci,
nie dogonią nas, bosych. Więc nie ma co się śpieszyć.

— Josif Brodski, Piąta rocznica (fragment)

Niech fragment wiersza rosyjskiego poety rozpocznie pierwszy wpis w tej części Sieci, która będzie tworzona przeze mnie. Skrzypienia pióra raczej nie słychać, zamiast tego stukanie klawiszy — ale to tylko ślad naszych czasów. Idea pozostaje ta sama, jedynie forma się zmienia.

Treści, które w przyszłości się tu pojawią, będą miały dwoistą naturę. Część spośród nich będzie oscylowała wokół tematów, można by powiedzieć, refleksyjno-filozoficznych. Pozostałe będą stricte związanie z naukami ścisłymi — szczególnie z informatyką lub nawet z matematyką lub fizyką.

Póki co blog wymaga jeszcze wiele pracy, zarówno od strony merytorycznej jak i estetycznej, a także technicznej.

Ale nie ma co się śpieszyć …

Komentarze «2010-02-21 05:18» «permlink» W kategoriach: , .
   
---
\/