Wigilia według Josifa Brodskiego

Josif Brodski miał w zwyczaju pisywać wiersze specjalnie na Wigilię Narodzenia Pańskiego. Przez wiele lat z rzędu 24 grudnia powstawał nowy wiersz – 21 z nich zostało przetłumaczonych na język polski i wydanych w zbiorze Wiersze bożonarodzeniowe parę lat temu.

Nie miałem niestety okazji przeczytać ich wszystkich, a w zasadzie przeczytałem jeden (znajdujący się w innym zbiorze). Z pewnych powodów jest on dla mnie wyjątkowy, kiedyś nawet znałem go na pamięć. Brodski bardzo umiejętnie oddał nastrój tego wyjątkowego dnia w roku, jednocześnie próbując ująć w nim tajemnicę Bożego Narodzenia…

» Czytaj dalej…

Komentarze «2010-12-24 22:14» «permlink» W kategoriach: , .

15 gier w 15 minut

Jakiś czas temu pojawiła się w Sieci inicjatywa 15 games in 15 minutes. Początkowo miała ona dotyczyć gier komputerowych, ale szybko pojawiły się wpisy rozszerzające ją na gry planszowe i fabularne. Uznałem, że warto się w nią włączyć, a zatem…


15 gier w 15 minut
Zasady: Nie zastanawiaj się zbyt długo. Piętnaście gier, w które grałeś i o których już nigdy nie zapomnisz. Wypisz pierwszych piętnaście przychodzących Ci do głowy tytułów w nie więcej niż 15 minut.


» Czytaj dalej…

Komentarze «2010-11-15 13:37» «permlink» W kategoriach: , .

Richard Feynman o Świecie Dysku?

Ostatnio czytając książkę A co ciebie obchodzi co myślą inni? autorstwa wspomnianego noblisty natknąłem się na taki oto fragment:

Na przykład my wszyscy, z tego połowa do góry nogami, dzięki tajemniczemu przyciąganiu trzymamy się na powierzchni wirującej kuli, która od miliardów lat kołysze się w kosmosie — o ile bardziej niezwykły jest ten fakt niż podróżowanie na grzebiecie słonia stojącego na żółwiu, który pływa w morzu bez dna.

— Richard Feynman, fragment przemówienia Wartość nauki

Co ciekawe owo przemówienie zostało wygłoszone podczas jesiennej sesji National Academy of Sciences w 1955 roku…

» Czytaj dalej…

Komentarze «2010-10-03 18:12» «permlink» W kategoriach: , .

Mimochodem

                      *
               *             *

 Módl się śród drzew
      Za zdeptany wrzos —
 Za przelaną krew,
      Za zburzony los!

 I za śmierć od kul —
      I od byle rdzy!
 I za cudzy ból —
      I za własne łzy!

— Bolesław Leśmian, ze zbioru Napój cienisty

Piękny, krótki i bardzo wyrazisty wiersz. Nabiera szczególnego wydźwięku na drogach Beskidu Niskiego, gdzie obie wojny światowe odcisnęły swoje krwawe piętno i których ślady można znaleźć tam do dnia dzisiejszego.

» Czytaj dalej…

Komentarze «2010-10-01 22:55» «permlink» W kategoriach: , .

Wątki a zmienna 'errno'

Na wykładzie z Systemów Operacyjnych mój wykładowca wskazał ciekawą kwestię, nad którą niewiele osób być może się zastanawiało. Chodzi o zmienną errno, która jest standardowym mechanizmem przekazywania kodów błędów przez wiele funkcji bibliotecznych w systemach uniksopodobnych.

Jednak w kontekście systemu operacyjnego umożliwiającego współbieżność realizowaną przez wątki (czyli współbieżne wykonanie sterowania w ramach jednego procesu) pojawia się problem: w jaki sposób zapewnić prywatność tej zmiennej dla każdego wątku. Absurdem byłoby, gdyby instrukcje wykonywane w jednym wpływały na wartość errno w drugim. Dlatego też prosta zmienna globalna tu nie wystarczy.

» Czytaj dalej…

Komentarze «2010-06-17 22:17» «permlink» W kategoriach: , .
---
\/